WIZYTA GOŚCI Z COMENIUSA W NASZEJ SZKOLE

Jak wszyscy wiemy, nasza szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie Comenius, którego tematem przewodnim są “Zwyczaje, tradycje oraz sztuka: rzeka płynąca przez Europę”. W ramach projektu odbyły się już cztery spotkania zagraniczne krajów partnerskich. Kolejne, piąte, w dniach 13-17 stycznia 2014r. odbyło się właśnie w naszej szkole.

Gościliśmy nauczycieli z Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Łotwy, Turcji oraz nauczycieli i dzieci z Chorwacji. Nauczyciele zwiedzili szkołę i przedszkole, obserwowali zajęcia, występy artystyczne, a później przy kawie i cieście (upieczonym przez nauczycieli) dzielili się spostrzeżeniami, wymieniali doświadczenia. Do dyspozycji gości oddana została jedna z sal lekcyjnych. Odbywały się w niej spotkania koordynatorów, na których omawiano sprawy bieżące, a także uzgadniano działania na najbliższe miesiące. Jak dużo jest pracy związanej z projektem można się przekonać, zaglądając na stronę internetową naszej szkoły – zakładka Comenius. Oprócz spotkań w szkole, zapewniliśmy gościom wiele atrakcji.Uczestniczyliśmy w spotkaniu z wiceprezydentem Miasta Poznania- Dariuszem Jaworskim. Również odbyło się spotkanie z  przedstawicielami Rady Osiedla Świerczewo, podczas którego wyświetlona została prezentacja poświęcona naszemu osiedlu. Goście zwiedzali Poznań i jego okolice. Zobaczyli Stare Miasto, Ostrów Tumski, Katedrę i Farę. Byli w Interaktywnym Rezerwacie Archeologicznym, w Muzeum Archidiecezjalnym, w kościele oo. Bernardynów, gdzie podziwiali największą i najładniejszą w Europie Szopkę Betlejemską. Odwiedzili Fort VII, który wywarł, szczególnie na młodszych uczestnikach, ogromne wrażenie. W Nowym Tomyślu goście uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich, podczas których każdy uczestnik mógł upleść i przyozdobić drobnymi elementami wiklinowy wianek, następnie zabrać go na pamiątkę. Niektóre były naprawdę przepiękne. Jako szkoła im.Arkadego Fiedlera nie mogliśmy pominąć muzeum naszego Patrona w Puszczykowie. Ograniczenia czasowe nie pozwoliły nam pokazać wszystkiego, czym moglibyśmy się pochwalić. Zabraliśmy jeszcze gości na Maltę-Ski, ale z powodu mgły nie mogli oni spróbować jazdy na nartach (strasznie zawiedzeni byli Hiszpanie!). Tym, którzy chcieli się wybrać na zakupy, poleciliśmy Browar i Galerię Malta. W piątek w Hotelu Batory odbyła się uroczysta kolacja, na której dokonano podsumowania wizyty w Poznaniu. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Chwalono nas za wspaniałą organizację i miłą atmosferę. Na końcu należałoby również wspomnieć , że dzieci chorwackie, które przyjechały do nas w ramach projektu i uczestniczyły w całym przedsięwzięciu, goszczone były przez rodziców uczniów naszej szkoły, którzy oprócz posiłków zapewnili im nocleg i bardzo dobrą opiekę. Należą się w tym miejscu szczególne podziękowania państwu Kulas, państwu Winkel oraz państwu Dybałom. Bez Ich pomocy przyjazd dzieci z Chorwacji nie byłby możliwy.Podsumowując całą wizytę można jednogłośnie powiedzieć, że należała ona do udanych.